Тема. Від кохання до шлюбу. Мета. Формувати виважені погляди на кохання, сім’ю; навчити дітей тільки кохаючи насолоджуватись статевим життям і свою насолоду своє кохання і щастя реалізувати в сім’ї. Виховувати у дівчат адекватних установок на материнство, а у хлопців - на батьківство; роз’яснювати необхідність вивчати абетку сімейних стосунків ще до одруження. Обладнання. На дошці записані прислів’я: "Чоловік і жінка одна спілка” "Жінка чоловікові подруга, а не прислуга!” "Перш чим одружитись, треба роздивитись” "Не допоможуть і чари, як хто кому не до пари” . Форма проведення. Година спілкування. Епіграф. Де шлюб беруть без кохання, там незабаром виникне кохання без шлюбу. Б. Франклін Вступне слово класного керівника. Історія кохання. Людина і любов... Геніально сказано: "Краса врятує світ”. Ні ,- любов! Бо саме вона робить людину людиною. Історія кохання, як сказали б генетики, є алельною гілкою історії людства. Голоси закоханих, збережені для нас під товщею тисячоліть у віршах геніальних поетів (згадаймо біблійну "Пісню пісень”, Парменида, Зенона, Катуллу, Овідія); вони доносять до нас, далеких нащадків, жагу і щирість найбільшого, найтаємничішого із почуттів. Звичайно, строкатість і колізії соціального буття, рівень цивілізованості і культури, становище людей у суспільстві, - все це накладало і накладає свій відбиток на людські долі і долі людей у коханні. Християнство , наприклад, жорстоко регламентує статеві стосунки людей. Статевий потяг фактично офірується на догоду релігії. Адже пристрасть до смертного вважається гріховною, оскільки вона відволікає від служіння Богові. Однак, незважаючи на релігійний аскетизм і фанатизм, лицарі щастя і кохання знаходили свій шлях. На здорових соціальних пластах культури виникали шедеври любовної лірики Данте, Петрарки, Ронсара, Шеньє, Шекспіра... В епоху бюргерства, дрібних буржуїв і влади гангстерів кохання ніби згасає, опускає крила. Увага до чистих, піднесених почуттів зникає. Шлюби ґрунтуються на розрахунку, жінку розглядають як товар. Цей "раціональний підхід” до інтимних стосунків протримався досить довго, частково зберігається й донині. Однак, незважаючи ні на які перепони, кохання знаходило своє місце у душах людей завжди. Найталановитіші поети, композитори, художники залишалися його вірними співцями. До другої половини нашого віку відбувається помітне розкріпачення кохання, зростає його авторитет, частішого визнання набуває самодостатність цього почуття. Любовні шлюби стають привабливішими, ніж розрахункові. Одне слово: впродовж тисячоліть любов зазнавала різних випробувань. Одначе по своїй суті залишалась незмінною, вона не підлягала еволюції. І в наш час – ядерних, екологічних, соціальних, найрізноманітніших катаклізмів – оспівана і зневажена, стократ знищена і все одно воскресла, грішна і свята, лише вона спроможна породити і утримати вселенську солідарність людей.
Щастя не купиш. Його алгоритм не відкритий наукою. Кожен наближається до свого щастя ніби навпомацки, емпіричним шляхом. Так само можна сказати про таємниче почуття – кохання, що інтимно поєднує людей протилежної статі – чоловіка і жінку. Можна згадати безліч прикладів, на перший погляд, благородних вчинків і серед "закоханих” братів наших менших – птахів, звірів, навіть змій... Одначе більшість авторитетних вчених скептично висловлюються з цього приводу: немає підстав, вважають вони, інтерпретувати деякі особливості поведінки тварин, наділяючи їх суто людськими стосунками і світоглядом. У світі людей , запевняють вони, з коханням пов’язане щось чисто людське, якийсь особливо гречний, високо благородний елемент, притаманний лише душі людській. Сьогодні на нашій годині спілкування хотілося б почути і ваші роздуми про кохання, шлюб. Зустрічі, побачення, освідчення в коханні закінчуються зазвичай вирішенням люблячих створити сім’ю. А чи достатньо одного кохання, нехай навіть взаємного і дуже великого , щоб молоді люди могли вступити в шлюб і він в подальшому виявився щасливим? Що значить бути готовим до шлюбу і як до створення сімейного життя можна готуватися заздалегідь? Ось ті, основні питання, відповіді на які повинні знайти ми з вами, дорогі мої випускники. На що ж слід звертати увагу у своєму партнерові перед одруженням?
Гадаєте, гарний вигляд і фізична привабливість – достатній і надійний фундамент для доброго подружнього життя? Звичайно, ні.(Думки учнів). Хто має більший життєвий досвід, той знає, що існують інші риси, не менш , а навіть більш важливі. Спробуйте уявити свою другу половинку, знайти відповіді на деякі запитання. (Проводиться бесіда, обговорення питань з виникненням нових). 1. Як ставиться ваш партнер до життя? Що він найбільше цінує? Чим він захоплюється? Чи має якісь серйозні інтереси? Чи правдивий і дотримується свого слова? Яким бачиться йому сімейне життя, майбутнє його родини? Чи ревнивий? Творча він натура чи рутинер? Веселий чи песиміст? 2. Яке виховання дістав ваш майбутній партнер і в якому середовищі він зростав? Чи не був він у сім’ї одинаком, який удома ні про що не дбає, за якого все робить мати і све влаштовує батько? Чи не є він центром сім’ї, навколо якого крутяться всі домашні? Чи є в нього брати й сестри, з якими він повинен ділитися? Чи беруть участь діти в роботі? 3. Які у вашого партнера матеріальні вимоги? Чи не купує він за свої гроші (зарплату, стипендію) все, що йому заманеться, нічого не даючи при цьому в сім’ю. В чому він вбачає запоруку життєвого щастя і задоволення – у великих грошах чи чомусь іншому? 4. Чого ваш партнер навчився у своїй сім’ї? Чи вміє він вести господарство, підтримувати порядок у домі? Таке вміння дуже потрібне в подружньому житті і з часом позитивно позначається на сімейному бюджеті. Це підтверджує прислів’я, що "краще вміти, ніж мати”. 5. Яка родина вашого майбутнього партнера? Чи живуть його батьки у злагоді? Чи в їхньому домі чисто і прибрано? Чи люблять члени його сім’ї одне одного, допомагають одне одному? 6. Що вас єднає – лише духовне й фізичне кохання чи й інтереси? А може, кожний з вас має власні інтереси й не розуміє захоплень іншого? Набагато гірше, якщо вашого партнера взагалі нічого не цікавить, якщо він проганяє нудьгу за пивом або на танцмайданчику. Це катастрофа: адже така людина для подружнього життя взагалі не годиться. Отже, чи підходить вам ваш партнер, якого ви уявили , якого ви хочете бачити в майбутньому сімейному житті.
Хороша сім’я – це запорука задоволення людини життям.
Подружнє життя – велике мистецтво, якого слід навчитися ще до шлюбу, обираючи супутника на все життя. Правильний вибір для одруження відіграє дуже важливу роль, особливо нині, коли дуже багато шлюбів закінчуються розлученнями. "Обирайте не лише підхожого партнера, а й підхожий день і місяць для одруження”. Так , наприклад, вийти заміж : У січні – рано стати вдовою; У лютому – жити в злагоді з чоловіком; У березні – жити на чужині; У квітні – мати мінливе щастя; У травні – побачити зраду у власному домі; У червні – медовий місяць триватиме все життя; У липні – зберегти про своє життя кисло-солодкі спогади; У серпні – чоловік буде коханим і другом; У вересні – тихе і спокійне життя; У жовтні – життя буде тяжким і складним; У листопаді – дуже багате життя; У грудні – зорі кохання з кожним роком сяятимуть усе яскравіше.
Кожний з вас уже не раз замислювався над тим, що таке кохання, якою має бути сім’я. Мені б хотілося, щоб ви поділилися своїми думками, обговорили те, що хвилює кожного із вас.
Як ви гадаєте, що сприяє щасливому подружньому життю і що йому шкодить? (По цьому питанню проводилися різні дослідження, висловлювалися різні думки.)
А ось точка зору старшокласників, що ж сприяє щасливому сімейному життю людей :
- дружні стосунки, спільне виконання домашньої роботи; - уміння поступатися одне одному, взаємоповага; - взаєморозуміння; взаємна довіра, взаємодопомога, відвертість , щирість; кохання, відданість; - діти; - спільні інтереси; - статеві стосунки; - матеріальне забезпечення; - щасливе життя в сім’ї; - гарний настрій, терплячість , гумор; - власний будинок.
викликає сімейні незгоди: - зневажливе ставлення до іншого, потайливість, самостійні розваги; - егоїзм непоступливість, подружня зрада, ревнивість;; - нужда, марнотратність, конфлікти з приводу грошей, виробнича діяльність жінки; - відмінність характерів, відсутність спільних інтересів; - темперамент , суперечки, сварки, бійки; - сексуальна невідповідність, страх мати ще одну дитину, відсутність дітей; - відсутність почуттів, зокрема кохання, загальна дражливість; - пияцтво; - відсутність довіри, ненадійність, відсутність окремого житла, погана , нецікава робота, родичі.
Дорогі мої діти ! Ви стоїте на порозі самостійного життя. Я хочу, щоб ви були щасливі у коханні , у власній сім’ї. Але це залежить не тільки від того, кого ви оберете своїм супутником життя, а й від вас самих особисто. Тож, передусім * необхідно навчитися пристосовуватися одне до одного. · Треба не тільки брати, а й давати. · Дома частіше посміхайтесь і будьте ввічливі. · Виявляйте інтерес до справ і інших членів сім’ї. · Постарайтеся, щоб у вас була якась спільна з вашим партнером діяльність. · Ставтеся із повагою до інших членів сім’ї. · Чоловіки постійно піклуйтеся про свою жінку і дітей. · Намагайтеся прекрасні хвилини переживати разом. · Не забувайте, що інші чекають від вас заохочення у своїх стараннях. · Будьте підтримкою для інших. · Не викликайте в партнера почуття зв’язаності. · Радьтеся з партнером про спільні справи. · Спокійно розв’язуйте конфлікти. · Будьте оптимістом. · Не докучайте партнерові ревнощами. · Критикуйте обережно й тактовно. · Шановні дівчата! Вибираючи партнера, уникайте одружених чоловіків, п’яниць, ледарів та хронічних ревнивців. · Ще до одруження добре вивчіть партнера, його характер, вихованість, потреби, його сімейне середовище. · Оскільки часто предметом суперечок подружжя буває розподіл домашніх обов’язків і питання, пов’язані з грішми, намагайтеся вирішити їх ще до одруження. · Вивчайте літературу про сім’ю, шлюб, батьківство і спільне життя.
Найбільш поширені помилки, які підштовхують дівчат до одруження. І якщо можливо, то намагайтеся уникнути таких самих поширених помилок! (Йде обговорення кожного з пунктів, обмін думками) 1. "Заміж – тільки по пристрасному коханню”. Самий неправильний вибір зробили пари, які одружилися через 3-4 місяці після виникнення закоханості: 40 % із них розлучилися через рік, іще 30 % - через два роки, а до кінця третього року в шлюбі залишилося тільки 20% пар. Із закоханих, які одружилися через два роки після знайомства, більше 80% залишалися разом і через п’ять років після укладення шлюбу. (Звичайно , не без виключення). 2. "Подружки вийшли заміж, а чим я гірша, теж хочу гарне весілля, плаття і фату!” Казка закінчується, і не правильно мотивоване одруження тріщить по швам. Через певний час жінка розуміє, що особисте життя потрібно влаштовувати для себе , а не для оточуючих. 3. "Потрібно брати що є – перевиховаю”. Це ознака низької самооцінки. За твердженням Оскара Уайльда, ніщо не псує характер чоловіка так, як намагання його перевиховати. Навіщо витрачати сили? Чи не простіше було б вибрати людину, з недоліками якої ви готові змиритися? 4. "Хочу вийти заміж за багатого, щоб піти від батьків і забути, що таке робота”. Деяким таланить, і в "золотій клітці” вони почувають себе прекрасно. Добре, якщо ти збираєшся присвятити увесь свій час і сили сім’ї , а кар’єра тебе мало цікавить. Але 40% самогубств в США здійснюють багаті домогосподарки. 5. "Нехай зрозуміє, кого втратив”. Не потрібно одружуватися "назло”. Дочекайтесь поки пройде біль. Новий обранець може бути не тією людиною, з яким вам захочеться дожити до старості. Навіщо вам новий стрес? 6. Вагітність. Якщо вона випадкова і ви хочете зберегти дитину, не обов’язково ставати дружиною її тата. Цей спосіб утримати біля себе людину (чоловіка) – один із самих ризикованих. Надійний чоловік не залишить вас. А якщо він не такий, то навряд чи штамп в паспорті його змінить. Так, питання сім’ї, шлюбу й батьківства надзвичайно важливі як для кожного індивіда, так і для суспільства. В недалекому майбутньому ви станете татами і мамами... Тож послухайте деякі поради психологів, які вам допоможуть у житті. Послухайте деякі поради психолога майбутнім батькам. А я думаю ви ними будете і непоганими. .............дивись продовження далі | |
| |
Переглядів: 3020 | | |
Всього коментарів: 0 | |